جمعه 3 خرداد 1398 , Friday 24 May 2019 , مصادف با 19 رمضان 1440
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

مقاله های اطفا حریق

معرفي سيستم اطفاي حريق پايروژن آيروسل و مقايسه با روشهاي اطفاي حريق واتر ميست و FM

 هنگام وقوع آتش‌سوزي آنچه مهم است، تشخيص سريع محل وقوع آن و سپس اطفاء و مهار آن مي‌باشد. لذا ايده‌هاي محافظت از آتش بايد به گونه‌اي باشد که علاوه بر موارد فوق دربرگيرنده نکات زير باشد:

ادامه مطلب: معرفي سيستم اطفاي حريق پايروژن آيروسل و مقايسه با روشهاي اطفاي حريق واتر ميست و FM

نحوه انتخاب کپسول خاموش کننده مناسب

خاموش کننده آتش نشانی یکی از در دسترس ترین وسایل اطفاء آتش سوزی هاست که در صورت آشنایی کاربر آن با چگونگی استفاده از آن و همچنین کاربرد خاموش کننده میتواند نقش بسیار مهمی در کاهش خسارتهای ناشی بروز آتش سوزی ها در کارخانه ها ، منازل ، خودرو ها و ... داشته باشد. از این رو تصمیم گرفتم که در مورد انواع خاموش کننده های دستی اطلاعاتی -هر چند مختصر- ارائه دهم، شاید که مورد استفاده قرار گیرد. 

اطفا حریق

ادامه مطلب: نحوه انتخاب کپسول خاموش کننده مناسب

آیروسل ها

آئروسل ها قطرات بسیار ریز مایع و یا ذرات جامد هستند . دانستن این مطلب که قطرات مایع را می توان ذراتی در نظر گرفت که ممکن است مانند ذرات جامد در جو عمل کنند حائز اهمیت است . برای تولید آئروسل ها امکان دارد استحاله مرحله ای صورت گیرد .برای مثال گاز انیدرید سولفورو با هوای مرطوب وارد واکنش می شود تا قطرات اسید سولفوریک را به وجود آورد . یا ممکن است که آئروسل ها به صورت ذرات جامد مستقیماٌ به داخل هوا پرتاب گردند.

ادامه مطلب: آیروسل ها

استفاده از گاز دی اکسید کربن CO2 در سیستم های اطفای حریق

دي اكسيدكربن گازي است غير قابل احتراق، بي بو، غير سمي و سنگين تر از هوا،داراي چگالي 1.5 كه هادي برق نيست. طرز عمل آن هنگام اطفاء با مكانيسم هاي خفه كردن رقيق كردن اكسيژن هوا و سرد كردن آتش مي‌باشد.
دي‌اكسيدكربن هنگام تبديل فاز به ازاي يك كيلوگرم مايع، به 0.56 متر مكعب گاز افزايش حجم پيدا مي كند.
به عبارت ديگر يك پوند CO2 مي تواند 8 فوت مكعب گازايجاد كند. اين نسبت به صورت حجمي در هنگام تغيير فاز (مايع به گاز) حدود 450برابر است.

ادامه مطلب: استفاده از گاز دی اکسید کربن CO2 در سیستم های اطفای حریق

مقدمه ای بر آتش و بررسی انواع خاموش کننده ها و ویژگی های آنها

انسان از دیر باز با آتش آشنا شده و رابطه ای تنگاتنگ و دوستانه برقرار کرده و همواره از آن در راستای پیش برد اهداف گوناگون زندگی خود نهایت استفاده را کرده است.زمانی نیاز مبرم خود را در پیکار با آتش احساس کرد که میدید هستی او و جان افراد خانواده و نزدیکانش در لحظاتی کوتاه بوسیله این پدیده سرکش به تباهی کشیده میشود. آتش در گسترده حیات خود و برقراری همزیستی با انسان خدمات بس ارزنده ای کرده و او را در تمام جنبه های فرهنگی و تکنولوژی تمدن یاری داده است. امروز انسان موفق شده در اغلب جنبه های زندگی پیروزی های چشم گیری به دست آورد. بدون شک ،دستیابی به این موفقیت ها بدون کمگ آتش امکان پذیر نبود.

ادامه مطلب: مقدمه ای بر آتش و بررسی انواع خاموش کننده ها و ویژگی های آنها

پمپ و منابع آب در آتش نشانی

پمپ به دستگاهي اطلاق مي شود که انرژي مکانيکي را از يک منبع خارجي گرفته و به سيلابي که از درون خود مي گذرد انتقال مي دهد. متداول ترين تقسيم بندي پمپ ها بر اساس نحوه انتقال انرژي مربوطه به سيال است که براساس آن به موارد زير تقسيم مي گردند: داراي انتقال انرژي پيوسته: که بنام پمپ ديناميکي شناخته مي شود. از اين گونه پمپ ها مي توان به توربوپمپ ها، پمپ هاي محيطي و پمپ هاي خاص اشاره نمود. داراي انتقال انرژي متناوب ( دوره اي يا پريوديک ): که تحت عنوان پمپ هاي جابجايي شناخته مي شوند. ازآنها مي توان به پمپ هاي رفت آمدي و پمپ هاي گردشي اشاره کرد.

ادامه مطلب: پمپ و منابع آب در آتش نشانی